Kavalan szczyci się nagrodami „Najlepsza whisky świata”

Tajwański producent whisky zdobył dwie Światowe Nagrody Whisky.

TAJPEJ, Tajwan, 23 lipca 2016 r. /PRNewswire/ — Tajwański markowy producent whisky, destylarnia Kavalan, w tym roku wznosi toast za dwa rzadko spotykane osiągnięcia: tytuł „najlepszej jednosłodowej” whisky i „najlepszej jednosłodowej whisky z jednej beczki” na świecie.

Prestiżowe Światowe Nagrody Whisky (WWA) wybrały markę Kavalan Solist Vinho Barrique jako “Najlepszą whisky jednosłodową na świecie“. 

W tym roku Solist Amontillado Sherry Single Cask Strength firmy Kavalan zdobyła tytuł WWA Najlepsza jednosłodowa whisky z jednej beczki na świecie“.  

Właściciel destylarni Kavalan pan Y.T. Lee powiedział: „Podchodzimy do tego rzadkiego zaszczytu, tj. otrzymania dwu Światowych Nagród Whisky z dużą pokorą. Whisky Kavalan zawsze uczy się i poprawia swoje whisky, by dać swoim klientom to najlepsze na całym świecie.”

Jurorzy WWA 2015 określili Vinho następująco: „Początkowo na podniebieniu odczuwalny jest bardzo słodki aromat suszonej śliwki, z nutą ciasta owocowego, goździka, chilli i suszonego cynamonu. Orzech włoski i laskowy stanowi bardzo suche zakończenie. Natychmiastowe delikatne uczucie likieru. Odrobina kadzidła, tło z przypraw i dymu.”

„Karmel, marcepan, kawa waniliowa, krówki, intensywny śmietankowy smak suszonych czarnych owoców. Spójne i zaskakująco lekkie. Nuta drewna sandałowego. Rozpoczyna się kremowo, następnie wycieka, prawie znika, zanim gorący brązowy cukier dotrze do przełyku. Drobny gorzki ślad.”

Jim Murray napisał w swojej Biblii whisky: „Amontillado to chyba mój ulubiony styl sherry. Ile razy jednak odkrywałem jego delikatny kompleksowy niedoceniany charakter doskonale wyrażony w jednosładowym składzie? Przez jakieś 35 lat to chyba tylko czwarty lub piąty raz i wątpię, by cokolwiek dorównywało temu stylu, temu rozmachowi.”

O whisky Kavalan

Tajwańska destylarnia Kavalan jest ukierunkowana na whisky jednosłodową od 2006 r. Będąc pierwszym na świecie subtropikalnym producentem whisky, stała się pionierem w produkcji whisky w gorących warunkach klimatycznych, zdobywając ponad 180 złotych nagród.

Kavalan dojrzewa w pojemnikach z dębu amerykańskiego, w warunkach ogromnej wilgoci i bardzo wysokiej temperatury, jednak odnosi korzyści bryzy morskiej i wietrzyku górskiego oraz wody źródlanej z Gór Śnieżnych, co łączy się w typowym kremowym smaku whisky Kavalan. Nazwa Kavalan wywodzi się od starej nazwy powiatu Yilan i opiera się o 30 lat produkcji napojów przez spółkę matkę King Car Group. Jest dostępna w 40 krajach. Zapraszamy do odwiedzenia witryny: www.kavalanwhisky.com/en/.

Kontakt dla mediów:

Yvonne Chou
886-3922-9000#7162
yvonne@kavalandistillery.com

Zdjęcie – http://photos.prnewswire.com/prnh/20160715/389916

SOURCE Kavalan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *